top of page
Roma tarp LDK ir Tičino

S. ANDREA AL QUIRINALE

Romos šedevro formos Vilniuje

S. Andrea al Quirinale

Martyno Ambrazo nuotraukos

Viena žymiausių baroko bažnyčių Europoje. Jėzuitų ordinas paprašė garsiausią tos epochos ir vieną garsiausių visų laikų architektų Dž. L. Berninį (1598-1678) suprojektuoti jiems šventovę. Šis sutiko tai padaryti ir net nepaimti mokesčio su vienintele sąlyga - jam bus leidžiama projektuoti taip kaip jis nori. Užsakovai sutiko ir 1658-1678 m. buvo pastatyta S. Andrea al Quirinale - pripažintas architektūros šedevras, pasižymintis ne tik menišku interjero dekoru bet ir retai sutinkamu ovaliu išplanavimu. Nors Dž. L. Berninis niekaip negali būti susietas su Tičinu (kilęs iš Neapolio), tačiau būta net kelių nuo Lugano ežero pakrančių kilusių menininkų, kurie atkartojo šios bažnyčios menines idėjas LDK žemėse.

Pirmiausia, iš Mudžo kilęs Dž. P. Pertis, kuris kartais siejamas su XVII-XVIII a. sandūroje šalia Vilniaus statyta Trinapolio bažnyčia, pagal S. Carlo alle Quattro Fontane pavyzdį. Jis taip pat projektavo arba bent dekoravo ir LDK sostinės Trinitorių Viešpaties Jėzaus bažnyčią, pagal to paties architekto - tičiniečio F. Borominio - S. Ivo alla Sapienza pavyzdį. Nors archyvinių šaltinių nėra, tačiau net ne profesionalo akis lengvai gali pastebėti, jog šios Trinitorių šventovės interjero dekoras akivaizdžiai primena žymiosios Dž. L. Berninio bažnyčios. Tai matosi net nepaisant XIX-XX a. eigoje vykusių niokojimų.

 

Dar kartą S. Andrea al Quirinale bažnyčia atkartota LDK žemėse XVIII a. viduryje. Tuomet P. Fontana (Kastelo Valsolda) pagal jos pavyzdį statė Slanimo Jėzuitų Šv. Juozapo bažnyčią. Vėliau pastaroji buvo nugriauta ir neišliko net nuotraukų, tačiau yra žinoma, kad ji taip pat buvo ovalo formos. Šis Lugano pakrančių architektas beveik keturis dešimtmečius dirbo LDK maršalkai Povilui Sanguškai. Siejamas su daugybės bažnyčių ir dvarų projektavimu ir perstatinėjimu tuometinės LDK ir Lenkijos pasienyje. Laikomas vienu žymiausiu tų kraštų architektu. LDK žemėse geriausiai išlikęs jo projektuotas statinys - Vlodavos (dab. Lenkija) Paulinų bažnyčia, kuri irgi turi ovalo formą.

Kairėje - S. Andrea al Quirinale bažnyčios interjero fragmentas, dešinėje - Vilniaus Trinitorių bažnyčios. Aiškiai matomi panašumai kupolo dekoravimo formose: angelų figūros virš langų, kupolo juostos, bei langus jungianti girlianda. Visus šiuos elementus Vilniuje kūrė P. Pertis, o Romoje - Dž. L. Berninio bendradarbis tičinietis skulptorius A. Raggi. Martyno Ambrazo nuotraukos

bottom of page