top of page
Palenkė (Lenkijos Respublika)

VLODAVA

Włodawa

Paulinų bažnyčia

Martyno Ambrazo nuotraukos

Šiandien Vlodava yra nedidelis Lenkijos-Baltarusijos pasienio miestelis. LDK laikais tai irgi buvo pasienio miestas, kuriame buvo muitinė ir didžiulė žydų bendruomenė, būdinga Lenkijos-Lietuvos pasienio regionams.

Su Vlodava siejamas Paolas Fontana (Kastelo Valsolda). Pasamdytas vietinių didikų giminių - Pociejų, Sapiegų ir kt. - projektavo ir prižiūrėjo Vlodavos Paulinų bažnyčios statybas XVIII a. 5 dešimtmetyje. Tai viena nedaugelio ovalo plano bažnyčių LDK žemėse. Pastatęs bažnyčią, architektas jau nebeprisidėjo prie prabangaus rokoko vidaus dekoro kūrimo.

Šalia bažnyčios esantį Paulinų vienuolyną 1711-1717 m. statė Fontanos tėvynainis – Dž. Pijola (San Mametė). Nors pastatas pasiekė mūsų dienas, tačiau daug kartų keistas, todėl autentiškų detalių nėra išlikę.

Paulinų bažnyčia nėra vienintelis objektas, siejamas su Valsoldos architektais. Spėjama, kad P. Fontana galėjo suprojektuoti ir didelę miestelio sinagogą, kuri buvo pastatyta 1774 m. Nors buvo katalikais, Lugano ežero pakrančių architektai, neatsakydavo kitoms religijoms. P. Fontanos kraštietis A. Paraka taip pat projektavo sinagogas. 

Didžioji Vlodavos sinagoga

Rūsčio Kamuntavičiaus nuotraukos

bottom of page