top of page
Roma tarp LDK ir Tičino

S. CARLO ALLE QUATTRO FONTANE

"Banguota architektūra": prasidėjo Romoje, išplito Lietuvoje

San Carlo alle Quattro Fontane

Martyno Ambrazo nuotraukos

S. Carlo alle Quattro Fontane - svarbiausias garsiojo F. Borominio kūrinys. Trinitorių ordinui paprašius suprojektuoti jų bažnyčią ir vienuolyną tičinietis sutiko, bet su viena sąlyga - jam turėjo būti leista projektuoti taip kaip jis nori. Dėl kūrybinės laisvės jis atsisakė net užmokesčio. Kompleksas pastatytas nedideliame plote, todėl architektui reikėjo pasukti galvą kaip viską sutalpinti tokioje mažoje erdvėje. Statybos truko labai ilgai: prasidėjo 1634 m., bet užbaigtos buvo jau gerokai po jo mirties 1682 m., tiesa, griežtai prisilaikant garsaus architekto projekto.

Manoma, kad Vilniaus pakraštyje esanti Trinapolio Švč. Trejybės bažnyčia buvo statoma pagal S. Carlo alle Quattro Fontane pavyzdį. Tai neturėtų stebinti, nes abi bažnyčios priklausė tam pačiam Trinitorių ordinui. Manoma, kad šios bažnyčios architektas galėjo būti Dž. P. Pertis (Mudžas). Jis statė ir dekoravo kitą Trinitorių ordino bažnyčią, esančią Antakalnyje. Pastaroji kurta pagal F. Borominio S. Ivo della Sapienza pavyzdį. Sunku pasakyti kiek pats Dž. P. Pertis, ar jo giminaičiai dirbę kartu, galėjo prisidėti prie Trinapolio bažnyčios projektavimo ir statybų, nes pagrindiniai mūrinės šventovės statybos darbai vyko po jo mirties 1715-1722 m., o dokumentai neišlikę.

F. Borominio suprojektuotos išlankstytos formos ir banguojantis fasadas, kuriantys dinamiškumo įspūdį buvo imituojami daugelyje Europos šalių. Šie bruožai ypač daug pasekėjų rado XVIII a. LDK žemėse, kur buvo pastatyta šimtai Vilniaus baroko stiliaus bažnyčių, pasižymėjusių išgaubtais, įgaubtais ir visaip kitaip kraipytais, lankstytais ir banguotais fasadais ir bokštais. 

S. Carlo alle Quattro Fontane (kairėje) ir Trinapolio Švč. Trejybės (dešinėje) bažnyčių interjerai. Abi turi panašų ovalo formos planą, labai retą LDK žemėse. Dekoracijų prasme vilnietiškoji yra daug skurdesnė, nes XIX-XX a. pastatas buvo apgriautas. Martyno Ambrazo nuotraukos

bottom of page