Baltarusijos Respublika

NESVYŽIUS

Žymiausia Radvilų rezidencija ir pirmasis barokinis miestas pasaulyje
Lugano ežero pakrančių kūrėjai Nesvyžiuje

Šiandien Nesvyžius yra nedidelis vakarų Baltarusijos miestelis, o XVI-XVIII a. tai buvo, turbūt, svarbiausia Radvilų rezidencija. Politine ir ekonomine prasme ši giminė buvo galingiausia LDK žemėse. Radvilos buvo vieni iš pačių dosniausių kultūros mecenatų. Nesvyžiuje jie pastatė milžiniškus rūmus ir miestelį su visais būtinais atributais. Žymiausias tarp jų - Jėzuitų Dievo Kūno bažnyčia, pirmoji barokinė bažnyčia už Italijos ribų ir antroji pasaulyje (po Il Gesù Romoje). Joje įrengtas Radvilų mauzoliejus. Giminės palikuonys čia laidojami nuo XVI a. iki šiol.

Visi svarbiausi Nesvyžiaus pastatai vienaip ar kitaip susiję su Lugano pakrančių meistrais, ypač Dž. M. Bernardoniu (Sorengas) ir M. Pedečiu (Kazasko d'Intelvis). Pasamdyti Radvilų, pirmasis dirbo XVI a. pabaigoje, o antrasis - XVIII a. viduryje. Ypač produktyvus buvo Dž. M. Bernardonis, Nesvyžiuje praleidęs apie 13 metų. Jo ir Radvilos Našlaitėlio pastangų dėka, Nesvyžius tapo pirmuoju barokiniu miestu pasaulyje. Baroko manieroje sukurtas gatvių tinklas, perstatyti rūmai, minėtoji Dievo kūno bažnyčia ir keturi vienuolynai su savo šventovėmis. Nutiestos tiesios plačios gatvės, kurių galuose dominuoja barokiniai bažnyčių ar vienuolynų fasadai. Miesto perstatymas vyko tuo pat metu kaip ir Romos – du pirmieji barokiniai miestai buvo kuriami tuo pat metu, tik Romoje tai užtruko gerokai ilgiau. Nors iš 9 to laikmečio rūmų, bažnyčių ir vienuolynų projektų Nesvyžiuje iki mūsų dienų išliko tik 5 (į šį skaičių įtrauktas ir miestelio suplanavimas), miestas išlaikė baroko dvasią. 

 

Radvilų rūmai restauracijos metu. Šiandien jie pilnai sutvarkyti ir tapę pagrindiniu Baltarusijos turizmo objektu.

Martyno Ambrazo nuotraukos

1. RADVILŲ RŪMAI (XVI-XVII a. sandūra).

Architektas - Dž. M. Bernardonis. Yra žinoma, kad jis dirbo prie rūmų fasado. Apie 1600 m. prie rūmų statybų dirbo G. Fodiga (Mezokas), deja jokių jo identifikuotų darbų neišliko.

 

Jėzuitų Dievo Kūno bažnyčia

Martyno Ambrazo nuotraukos

2. JĖZUITŲ DIEVO KŪNO BAŽNYČIA.

Bažnyčią suprojektavo ir statyboms vadovavo Dž. M. Bernardonis (1586-1599 m.). 1746-1750 m. interjero dekoro projektą sukūrė ir dekoro darbus prižiūrėjo bei kūrė M. Pedetis (Kazasko d'Intelvis)

 

"Dancigo namai"

Martyno Ambrazo nuotraukos

3. "DANCIGO NAMAI."

“Dancigo namai” - M. Pedečio (Kazasko d'Intelvis) suprojektuoti užeigos namai Nesvyžiuje. Atkreiptinas dėmesys į vingiuotą stogo liniją - tai barokui, ypač vėlyvajam, būdingas elementas.

 

Benediktinių vienuolynas

Martyno Ambrazo nuotraukos

4. BENEDIKTINIŲ VIENUOLYNAS IR ŠV. EUFEMIJOS BAŽNYČIA.

Architektas - Dž. M. Bernardonis. Varpinės bokštas pristatytas XVIII a. Vienuolyno pastatas ir bažnyčia iš esmės transformuoti XX a.

 

Bernardinų vienuolynas

Rūsčio Kamuntavičiaus nuotraukos

5. BERNARDINŲ VIENUOLYNAS.

Architektas - Dž. M. Bernardonis. Šalia buvusi to paties laikotarpio bažnyčia iki mūsų dienų neišliko.

MECENATAS

Michaelson boutique hotel Klaipėdoje

RĖMĖJAS

Kelionių organizatorius Litaura

PARTNERIS

Mendrizijaus (Tičinas, Šveicarija) patricijai