top of page
Pietinė Šveicarija (Tičinas) – Luganas

LUGANAS – Sorengas

Lugano, Sorengo

Antrosios barokinės bažnyčios pasaulyje architekto gimtinė

Sorengo S. Maria Assunta parapinė bažnyčia

Martyno Ambrazo nuotraukos

Istoriškai, Sorengas buvo atskiras miestelis, išsidėstęs ant nedidelės kalvos, Lugano ežero pakrantėje. Šiandien - tai Lugano miesto dalis, apstatyta gyvenamaisiais namais ir pilnai integruota į miesto transporto sistemą. Pačiame jo centre yra parapinė S. Maria Assunta bažnyčia, kurioje galima pasigrožėti XI a. romaninėmis freskomis. Šiandieninę išvaizdą bažnyčia įgavo po daugybės rekonstrukcijų, trukusių nuo XIII a.

Pagal vieną iš hipotezių, manoma, kad Sorenge, gimė Džovanis Marija Bernardonis (1541-1605). Pagal kitas hipotezes jis galėjo kilti iš kitų vietovių išsidėsčiusių aplink Lugano ežerą - Intelvio slėnyje (Lainas) arba Varezėje (Kanjas). Jis išgarsėjo tuo, kad LDK žemėse - Nesvyžiuje - suprojektavo ir pastatė antrąją po Romos Il Gesù barokinę bažnyčią pasaulyje.

Dž. M. Bernardonis nuo 1564 m., kai įstojo į Jėzaus draugiją, dirbo prie jos architektūrinių projektų įvairiose Italijos vietose. Teigiama, kad jis dalyvavo statant Il Gesù bažnyčią Romoje, nors tikrai nebuvo pagrindiniu jos architektu; jais buvo Vinjola ir Dž. Dela Porta.

Pasamdytas M. K. Radvilos Našlaitėlio, Dž. M. Bernardonis atvyko į Lietuvą ir dirbo mecenatui 1586-1599 m. Dabartinėse vakarų Baltarusijos žemėse architektas suprojektavo ir pastatė kelias bažnyčias ir koplyčias bei prisidėjo prie Radvilų rūmų Nesvyžiuje statybų.

bottom of page