Latgala (Latvijos Respublika)

Kraslava

Šiauriausias LDK miestas, kuriame gausūs Lugano ežero pakrantės menininkų pėdsakai

Misionierių ordino bažnyčia

Martyno Ambrazo nuotraukos

Vienas didesnių Latgalos miestų, turintis apie 10.000 gyventojų. Siejamas tik su vienu Lugano ežero pakrančių architektu - A. Paraka (Kastelo Valsolda). XVIII a. miestą valdžiusi Platerių giminė užsibrėžė jį paversti dideliu ir svarbiu ekonomikos ir kultūros centru. Investuota daug pinigų į prekybos skatinimą, vyko milžiniškos statybos. Plateriai sau pasistatė rūmus, biblioteką (1759 m.) šalia jų, miestelio rotušę su parduotuvėmis (1752 m.), Misionierių ordino bažnyčią (1755-1767 m.) bei keletą kitų pastatų. 1757 m. įkūrus aukštąją teologijos mokyklą, Kraslava tapo svarbiu kultūros centru.

Vienas iš svarbiausių architektų, įtrauktų į Kraslavos perstatymą, buvo A. Paraka. Būtent jis suprojektavo biblioteką ir Misionierių bažnyčią. Abu pastatai turi būdingas Vilniaus baroko formas. Bibliotekos fasado kolonos ir lankstyta stogo atbrailos forma (nuotrauka apačioje) - avangardiški elementai XVIII a. vidurio architektūrai. Jam taip pat priskiriamas ir miestelio rotušės su parduotuvėmis projektas, tačiau iki mūsų dienų jis neišliko.

Platerių biblioteka

Martyno Ambrazo nuotraukos

Kraslavoje yra minimas ir A. L. Parakos brolis Domenikas Frančeskas Paraka (g. 1729). Latvijos architektūros knygos nurodo, kad jis suprojektavo ir pastatė prabangius Platerių rūmus (1760-1791 m.) su parku miestelio centre, netoli bibliotekos. Rūmai išliko iki mūsų dienų, nors yra gerokai apleisti (2019 m. duomenimis yra sutvarkytas tik fasadas). XX a. 9 dešimtmetyje buvo atrastos sienų freskos, kuriose matosi Romos vaizdai ir Italijos kraštovaizdis.

Platerių rūmai

Rūsčio Kamuntavičiaus nuotrauka

MECENATAS

Michaelson boutique hotel Klaipėdoje

RĖMĖJAS

Kelionių organizatorius Litaura

PARTNERIS

Mendrizijaus (Tičinas, Šveicarija) patricijai