top of page
Paraka, Domenikas Frančeskas (1729 - po 1770)

Domenico Francesco Paracca

Kastelo Valsolda (Valsolda)

 

Panašiai kaip septyniais metais vyresnis brolis Antonijus ir tėvas Domenikas, architekto ir menininko įgūdžius lavino Turine. 1748 m. buvo ten esančios kraštiečių draugijos Compania di S. Anna Valdybos nariu. 

Šeštame ir septintame dešimtmetyje Frančeskas pastoviai gyveno Lenkijoje-Lietuvoje ir, galimai, trumpam grįžinėdavo į gimtąją Valsoldą, kaip buvo įprasta tų kraštų migrantams. Dirbo prie įvairių Platerių ir galbūt kitų LDK giminių projektų. Tiksliai yra žinoma, kad jis prižiūrėjo Platerių rūmų statybas Dusetose 1766-1770 m. (rūmai neišliko). Apie 1770 m. jis grįžo į gimtinę ir panašu, kad daugiau niekuomet nebedirbo LDK. Išliko tais pačiais metais buvusiems užsakovams rašytas laiškas, kur Frančeskas skundžiasi, jog jam nepavyksta užverbuoti savo tėvynainių atvykti darbams į LDK. Tai iliustruoja paplitusią praktiką, kai vieni migrantai kviesdavosi kitus į gerai apmokamas vietas. Tačiau dabar, dėl neramumų Lenkijoje-Lietuvoje, niekas nenorėjo tuo užsiimti ir išvykti į tolimą šiaurę.

Šaltiniuose šis architektas yra minimas jo antruoju – Frančesko – vardu, kad nebūtų painiojamas su tėvu Domeniku. Tokia praktika neretai pasitaikydavo tarp Lugano ežero pakrančių menininkų. 

Objektai LDK teritorijoje, prie kurių sukūrimo Frančeskas Paraka bent dalinai prisidėjo:

Dusetos:

Platerių rūmai (neišliko)

Paaiškinimai:

Paryškinti objektai išliko iki mūsų dienų

Jei pavadinimas parašytas normaliu šriftu - objektas neišliko

* - spėjama autorystė

Su asmeniu susijusi literatūra:​
  • Rūstis Kamuntavičius, Aušra Vasiliauskienė, Stefano M. Lanza, Lugano ežero pakrančių menininkai – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės baroko kūrėjai (XVI-XVIII a.), Darbai ir dienos, t. 61, Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas 2013, 233-261.

  • Mariusz Karpowicz, Antonio Paracca. Architetto del Rococò estremo, Comune di Valsolda 2008.

  • Mariusz Karpowicz, Wileńska odmiana architektury XVIII wieku, Warszawa 2012.

 
Projekto šaltiniai ir istoriografija
bottom of page