top of page
Baltarusijos Respublika
Palenkė (Lenkijos Respublika)

BEREZVEČAS – BALTSTOGĖ

Березвеч – Białystok

Baltarusijos Berezvečo miestelyje nugriauta ir Lenkijos Baltstogėje atstatyta Prisikėlimo (buv. bazilijonų) bažnyčia. Detalės ir, panašu, proporcijos buvo kiek modifikuotos. Virš durų pridėtas Lenkijos erelis ir Lietuvos vytis – bažnyčios kilmės ir jos dabartinės vietos simboliai.

Berezvečo bažnyčios fasado nuotrauka Lenkijos Mokslų Akademijos Meno Instituto (PAN IS).

Baltstogės bažnyčios nuotraukos darytos Rūsčio Kamuntavičiaus

berezvec.png

Berezvečas šiandien yra Gluboko miesto dalis. Tai vakarų Baltarusija, netoli Lietuvos sienos. LDK laikais tai buvo vienas iš kelių svarbiausių Bazilijonų ordino centrų šalyje. Vienuolynas su bažnyčia čia stovėjo nuo XVII a. pradžios.

 

XVIII a. vienuolyno kompleksas perstatytas. Nauja bažnyčia iškilo 1751-1767 m. laikotarpyje. Tai buvo vienas tobuliausių Vilniaus baroko pavyzdžių. Bažnyčia nugriauta 1970 m., tačiau atstatyta apie 2000 m. Lenkijoje, Baltstogės mieste.

 

Architektas nėra žinomas, tačiau M. Karpowicz mano, kad tai Antonijaus Parakos (Kastelo Valsolda) darbas, nes daugiau tokį specifinį braižą turinčių architektų tame laikotarpyje LDK žemėse nėra žinoma. A. Kaladžinskaitė nurodė, kad statybų sutartis buvo pasirašyta su kitu architektu – J.T. Dideršteinu. Tai lyg ir paneigia Karpowicz hipotezę. Tačiau abu architektai buvo iš tos paties – grafų Platerių aplinkos – todėl gali būti, kad bendradarbiavo kurdami šį projektą, nes tai buvo įprasta laikotarpio ir regiono praktika.

balstoge.png

Nugriovus bažnyčią, Berezveče liko vienalaikiai, Vilniaus baroko stiliaus, bazilijonų vienuolyno pastatai. XX a. juose buvo įrengtas kalėjimas.

Rūsčio Kamuntavičiaus nuotraukos

bottom of page