top of page
Pietinė Šveicarija (Tičinas) – Luganas

LUGANAS – Šv. Karlo bažnyčia

Lugano, S. Carlo

Vilniuje dirbusio skulptoriaus pėdsakai Lugane

Šv. Karlo bažnyčia

Martyno Ambrazo nuotraukos

Nedidelė Šv. Karlo bažnyčia, esanti vienoje pagrindinių Lugano centro gatvių, Via Nassa, pastatyta XVII a. viduryje. Vėlesniais laikais, ypač XIX a., bažnyčia buvo iš esmės perstatyta. Pakeistas fasadas išsaugojant tik barokinį portalą. Iš XVII a. išliko keletas detalių interjere (kapiteliai, stiuko skulptūros ir paveikslai).

Vienu iš Šv. Karlo bažnyčios architektų, 1641 m., buvo minimas Antonijus Kastelis. Kažkoks Antonijus Kastelis (g. 1591, spėjama mirties data 1638 m.) kartu su broliu Andrėja Kasteliu (1587-1637) yra minimi Lenkijoje trečiajame ir ketvirtajame XVII a. dešimtmečiuose. Neaišku koks yra ryšys tarp vieno ir kito Antonijaus, tačiau net jei tai ne tas pats asmuo, tai galėjo būti artimi giminaičiai.

Broliai Andrėja ir Antonijus Kasteliai buvo vienais žymiausių XVII a. pradžioje Lenkijoje-Lietuvoje dirbusių menininkų. Pirmasis buvo ypač profesionalus skulptorius, o antrasis - architektas. Jie buvo apsistoję Krokuvoje, tačiau neatmetama jog užsakymus galėjo gauti ir LDK.

Kai kurie meno istorikai mano, kad Andrėja Kastelis, kartu su kitu luganiečiu - S. Sala (Luganas) - galėjo dalyvauti dekoruojant Šv. Kazimiero koplyčią prie Vilniaus katedros, sukuriant K. Sapiegos epitafiją (Šv. Mykolo bažnyčioje) bei B. Tiškevičiūtės- Naruševičienės antkapį (taip pat Vilniuje, Švč. Trejybės bažnyčioje).

bottom of page