Baltarusijos Respublika

Vitebskas

Rusakalbių ortodoksų dominuojamas miestas, kuriame gausus Tičino kilmės architekto palikimas XIX-XX a. buvo sunaikintas, o XXI a. pradžioje A. Lukašenkos ir V. Putino pastangomis dalinai atkurtas

Ėmimo į Dangų Katedra

Rūsčio Kamuntavičiaus nuotraukos

Šiandien Vitebskas yra ketvirtas pagal dydį Baltarusijos miestas, turintis virš 300.000 gyventojų. Įkurtas X amžiuje jis visą laiką buvo svarbiu baltarusių žemių kultūriniu ir ekonominiu centru. Tokį jo statusą pirmiausiai lėmė gera geografinė padėtis - miestas išsidėstęs ant Dauguvos upės.

 

Nuo pat miesto įkūrimo laikų Vitebskas buvo stačiatikiškas miestas. Tik XVIII a. į jį ėmė skverbtis katalikybė, o kartu su ja ir Vakarų architektai. Yra žinomas tik vienas iš Tičino kilęs šiame mieste dirbęs architektas - tai Dž. Fontana (Mendrizijus). Mieste jis suprojektavo 7 bažnyčias, kai kurias net su vienuolynais, o vieną - su kolegija. Joks kitas Tičino architektas, dirbęs LDK, nėra viename mieste suprojektavęs tiek pastatų. Visi jie buvo sukurti Vilniaus baroko architektūros stiliuje.

Pati didžiausia iš Vitebske Dž. Fontanos suprojektuotų šventovių - Unitų katedra (šiandien ortodoksų Ėmimo į Dangų katedra) – buvo statoma pagal Romos S. Ambroggio e Carlo al Corso pavyzdį. Šią Romos bažnyčią statė architektai, kilę iš to paties krašto kaip ir Dž. Fontana, be to, ji yra skirta Lombardijos krašto (Tičinas yra šio krašto dalis) žmonėms. Tokiu būdu Dž. Fontana perkėlė iš Romos į Vitebską su savo kraštu susijusį simbolį.

 

XIX a. katalikų ir unitų šventovės buvo verčiamos į stačiatikių. Sekančiame šimtmetyje – XX a. – visi Dž. Fontanos Vitebske suprojektuoti pastatai buvo nugriauti. Neįtikėtini pokyčiai įvyko po sovietų Sąjungos griūties: Unitų Kristaus Prisikėlimo (1768-1772 m.) bažnyčia atstatyta apie 2008 m., o Unitų katedra apie 2010 m. Kadangi Rusija niekuomet netoleravo Unitų, suprantama, šios Vilniaus baroko stiliaus bažnyčios atstatytos kaip ortodoksų cerkvės A. Lukašenkos ir V. Putino dėka, kurie šiandien religiją traktuoja kaip vienu tautą mobilizuojančių elementų. Paradoksaliai, prieš du šimtus metų katalikiški ir europietiški Lugano ežero pakrančių architektų kurti Vilniaus baroko pastatai šiandien tapo vienu stačiatikiško "rusų pasaulio" simboliu.

Buvusi Unitų Kristaus Prisikėlimo bažnyčia, dar vadinta "Rinkos aikštės"

Martyno Ambrazo nuotraukos

MECENATAS

Michaelson boutique hotel Klaipėdoje

RĖMĖJAS

Kelionių organizatorius Litaura

PARTNERIS

Mendrizijaus (Tičinas, Šveicarija) patricijai