LIETUVA - TIČINAS
500 metų bendros istorijos: vietovės, žmonės ir menas
tarp Didžiosios kunigaikštystės ir Šveicarijos
Šv. Onos bažnyčia
Martyno Ambrazo nuotraukos
Šiandien nedidelis, vos kelis tūkstančius gyventojų turintis miestelis Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje, ant Bugo upės. Tačiau LDK laikais tai buvo svarbus valstybės centras, nes - tai viena svarbiausių Sapiegų giminės rezidencijų. Ši didikų giminė buvo viena iš kelių galingiausių Lietuvoje, prilygstanti Radviloms arba Pacams.
XVII a. Mikalojus Sapiega viešėdamas Romoje pas popiežių, pavogė stebuklais garsų Dievo Motinos paveikslą ir atvežė jį į Kodenį. Nors popiežiui tai labai nepatiko ir Sapiega buvo netgi ekskomunikuotas, tačiau ilgainiui didikui buvo atleista ir paveikslas liko Kodenyje. Miestas tapo svarbiu piligrimų kelionių traukos centru. Toks lieka ir iki šiol.
Dievo Motinos paveikslui saugoti buvo pastatyta mūrinė Šv. Onos bažnyčia (1629-1635 m.). Jos architektais yra laikomi Dž. Kandžierlė ir P. Negronis (Luganas). Abu priklausė gausiai Tičino ir Graubiundeno menininkų grupei, XVI-XVII a. gyvenusiai Liubline (Lenkija) ir kūrusioje visoje Lenkijos-Lietuvos teritorijoje. Šv. Onos bažnyčioje labai aiškiai matosi šiame mieste kūrusių architektų bruožas - specifinė lubų skliautų dekoracija. Bažnyčia XVIII a. buvo perstatyta. Ypač ženkliai pakeistas fasadas, kuriame nelikę autentiškų XVII a. detalių.