top of page
Roma tarp LDK ir Tičino

SS. TRINITÀ DEI MONTI

Vieno žinomiausių Romos objektų atšvaitai Pažaislyje

SS. Trinità dei Monti

Martyno Ambrazo nuotraukos

Tikriausiai kiekvienas kada nors buvęs Romoje žino kas yra Ispanijos laiptai. Šie XVIII a. pirmoje pusėje pastatyti rokoko stiliaus laiptai jau tris šimtus metų yra jaunimo ir turistų susirinkimo vieta. Tai viena ryškiausių Romos traukos vietų. Laiptų viršuje - SS. Trinità dei Monti bažnyčia. Tai svarbiausia iš Prancūzijai priklausančių Romos bažnyčių, pradėta statyti 1502 karaliaus Liudviko XII. Nors bažnyčios projektas nesusijęs su tičiniečiais, tačiau fasadą 1584 m. sukūrė iš Porlecos kilęs Dž. Dela Porta, žymusis Il Gesù architektas. Prieš bažnyčią esančius dvigubus laiptus 1587 m. suprojektavo iš Melidės kilęs D. Fontana - vienas įtakingiausių baroko architektų, kurio koplyčia suprojektuota S. Maria Maggiore bazilikoje tapo pavyzdžiu Šv. Kazimiero koplyčiai Vilniuje.

Nors panašūs į SS. Trinità dei Monti fasadai buvo kuriami kiek anksčiau dar keliose Italijos bažnyčiose, tačiau tradiciškai yra manoma, jog Pažaislio kamaldulių bažnyčios architektas kopijavo būtent nuo šios, pačios žymiausios iš visų. Tiesa, Pažaislyje fasadas gerokai sumodernintas jį įgaubiant į vidų, tačiau pagrindinės detalės, ypač bokštų formos turi akivaizdžių panašumų. Atkreiptinas dėmesys į laikrodžius. Romos bažnyčioje jis įmontuotas tik viename bokšte, kaip visuomet buvo įprasta. Pažaislyje veikiantis laikrodis yra irgi tik viename, o kitame - jo butaforija, įrengta dėl simetrijos.

Paminėtinas dar vienas, nors ir ne toks tiesioginis ryšys tarp abiejų šventovių. Pažaislio fundatoriaus, K. Z. Paco, žmona Klara Izabelė de Maji Laskaris buvo prancūzė, o juk būtent prancūzai finansavo ir SS. Trinità dei Monti, ir Ispanijos laiptų statybas. Barokas buvo simbolių epocha. Galbūt statydamas šeimos mauzoliejų, kuriuo tapo Pažaislio bažnyčia, fundatorius norėjo įamžinti ir prancūziškuosius savo giminės ryšius?

SS. Trinità dei Monti bažnyčia ir Ispanijos laiptai (kairėje), bei Pažaislio kamaldulių bažnyčia.

Martyno Ambrazo nuotraukos

bottom of page